a może jak Bond? Spectre James Bond

Daniel Craig jako James Bond

Spectre James Bond, agent który znowu wygląda perfekcyjnie. Klasyczny zestaw ubiorów z odrobiną szaleństwa. Tradycyjnie dominowała czerń, biel, szarości i granat, ale był też  beż.

Już po raz trzeci Bonda ubierał Tom Ford – to firma  projektanta dostarczyła główną część garderoby najwyższej klasy garnitury, płaszcze i koszule. Nie ukrywam, że to mój ulubiony projektant (10 lat tworzył  dla domu mody Gucci, a teraz projektuje pod własnym szyldem). Sam ubiera się klasycznie, ale zawsze z delikatnym akcentem, który go z wyróżnia np. duże okulary lub szpilka do krawata.  Dzięki niemu Agent 007 uosabia mężczyznę według Toma Forda- poprzez swoją elegancję, styl i miłość do luksusu.

TomFord

Całej magii dokonała  kostiumografka Jany Temime, która wcześniej odpowiadała za garderobę Bonda podczas Skyfall. To ona ubrała 007 od stóp po czubek głowy.  „Zrozumiesz postać przez jej sposób ubrania, nawet zanim wypowie swoją kwestię”- mówiła w wywiadzie dla magazynu Omega Lifetime. Na potrzebę filmu uszyto 40 garniturów i 150 koszul o innych rzeczach nie wspomnę. Ja chcę Wam opowiedzieć o kilku garniturach i dodatkach.

Garderoba Jamesa Bonda w „Spectre”…

Akcja filmu zaczyna się w Meksyku gdzie Agent 007 zrzuca przebranie, pozostawia dziewczynę i wychodzi przez okno ….

Estrella (Stephanie Sigman) and Bond (Daniel Craig) in the crowds of El Dia de los Muertos procession in Metro-Goldwyn-Mayer Pictures/Columbia Pictures/EON Productions’ action adventure SPECTRE. Tolsa Square, Mexico City.
Fot. Film Spectre. Tolsa Square, Mexico City.

Pierwszy garnitur jaki widzimy to  model O’Connor z kolekcji Toma Forda. Jednorzędowy zapinany na dwa i pół guzika , który ma  wąskie klapy. Skąd nazwa dwa i pół guzika? Wywodzi się ze stylu Ivy League. Teoretycznie jest to garnitur na trzy guziki, ale górna dziurka znajduje się już na wywinięciu klapy i nigdy się jej nie jest używa.

James Bond
Fot. Kadr z filmu Spectre

Ten garnitur   nawiązuje  do angielskiego krawiectwa, mimo że garnitury były szyte  we włoskiej fabryce firmy Zegna. Ciemnoniebieską tkaninę zdobi niemal niewidoczna kratka księcia Walii z błękitnym overcheckiem. Biała koszula świetnie kontrastuje z całością.

1_Spectre PTS Suit

Spectre-Blue-Prince-of-WalesW Londynie pojawił się  także  szary garnitur w bardzo drobny  prążek (pinstripe).  To dobry i zawsze bezpieczny  wybór. W zależności od doboru koszuli i krawata można go nosić na wiele okazji.  Bond nosi ten garnitur z niebieską koszulą i granatowym krawatem, co obniża formalność zestawu. Kieszenie są skośne, w stylu angielskim, z patkami.

james-bond-spectre-suit-pinstripe
Fot. Kadr z filmu Spectre, agent 007

Najbardziej jednak spodobał mi się piękny  trzyczęściowy garnitur  (model Windsor z linii Toma Forda), uszyty z czarnej  tkaniny wełnianej w drobną jodełkę.  Marynarka ma zapięcie na dwa guziki, klapy są ostre i bardzo szerokie (!) tak  by odsłonić sporą część kamizelki.  To ubiór, który  będzie idealny na wieczór, ale też w ciągu dnia np. na pogrzeb.

james-bond-spectre-suit-windsor
Fot. Kadr z filmu Spectre

Spectre-O'connor suit

I uwaga.. W scenie w której James Bond i jego urocza partnerka czekają na Rolls-Royce-a  w Maroku widzimy Craiga w beżowej, lnianej kurtce, bawełnianych spodniach typu Chinos i w skórzanym pasku projektu Brunello Cucinelli. Sam Craig jest wielkim fanem tej marki. Beż świetnie oddaje charakter  tego  miejsca. Mamy tutaj do czynienia z zasadą klasycznej elegancji, która  polega właśnie na doborze ubrania do okoliczności (miejsce, temperatura, okoliczności przyrody;-), charakter spotkania).

Rysunek3
Fot, Kadr z filmu Spectre, ubiór- scena w Maroku

Ciemnogranatowy płaszcz (covert coat, zwany też crombie coat) w którym widzieliśmy Jamsa Bonda  to dla mnie- kobiety  absolutne mistrzostwo. Uszyty  z mieszanki kaszmiru i jedwabiu w drobną jodełkę, guziki  ukryte są pod listwą. Klasycznie i  elegancko. Dla mnie Craig wygląda na 6! W szafie każdego faceta powinien wisieć taki płaszcz. Nawet jeśli założycie go raz na rok!

Spectre-Black-James-Bond-coat
Fot. Spectre, Daniel Craig w jednorzędowym płaszczu

W Rzymie agent 007 zaprezentował się w czarnym, dwurzędowy płaszczu. To dyplomatka (chesterfield) z ulsterskim kołnierzem (duży szeroki kołnierz, który można postawić- co daje dodatkową ochronę przed wiatrem) o formalności podwyższonej ze względu na kolor i sposób wykończenia. Kieszenie są dyskretne, a klapy przylegają do całości. Długość najbardziej klasyczna, zakrywająca kolano.

Daniel-Craig-and-Monica-Bellucci
Fot. Kard z filmu Spectre

Na co jeszcze zwróciłam uwagę w „Spectre”?

Okulary

Okulary, które nosi James Bond w „Spectre” to  projekt Toma Forda model Snowdon FT237. Klasyczny minimalizm – to lubię!

tf okulary

Drugie okulary to model VL1315GLACIER  francuskiej firmy Vuarnet. Firma ta tworzy najlepsze okulary do jazdy na nartach.

imagesu
fot. kadr z filmu Spectre

Co nosi jeszcze w filmie  Daniel Craig  jako Agent 007 ?

Rękawiczki od Mulberry,  buty Crockett & Jones, piaskową kurtkę Matchless, golf N Peal, zegarek Omega, teczkę i portfel Globe-Trotter, bieliznę  Sunspel. Pamiętajcie klasyka to podstawa! Dobry t-shirt, czyste buty (!) i dżinsy.

Rysunek1Nie byłabym sobą gdybym nie wspomniała o samochodach Bonda.

To Aston Martin DB10!

bon-car_3127754k
Aston Martin DB10

Spectre-James-Bond- samochodyLand Rover Defender  

I pozostałe to  Jaguar C-X75 i Range Rover Sport SVR.

Na koniec ciekawe zdjęcie z premiery „Spectre” w Wielkiej Brytanii. Na zdjęciu Kate Middleton, Daniel Craig i Samuel Mendes.

kate-middleton-spectre